Czymże są owe Siary?

Postanowiłem opracować szkic do Monografii wsi Siary. Dlaczego jest to dla mnie tak ważne?

 

Czymże są owe Siary?

Czymże jest ta nieduża w połowie górzysta wieś w powiecie gorlickim, wobec miliardów wsi na naszym Globie, że poświęca się jej tyle zachodu? Że poświęca się tej wsi książkę.

Przygotowując materiał do książki o tej prawie nieznanej nikomu wsi, piszę o wsi naszej. Rodzinnej wsi, w której, przyszliśmy na świat. W której przyszli na świat nasi Rodzice, a przynajmniej któreś z nich. W której przyszli na świat ich rodzice i dziadkowie, a nasi antenaci.

To dlatego ta nasza wieś Siary jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

Tak, jak wyjątkowe i niepowtarzalne są wszystkie inne wsi w naszym rodzinnym kraju- Polsce, ale również we wszystkich innych krajach Swiata, na naszym wspólnym globie, zwanym Ziemia.

Dlatego więc chcę utrwalić dla potomnych historię tej wsi, zwłaszcza, że pewnej jej części, zwanej Siary Nadole, już nie ma. Nie istnieje jako wieś, gdyż stała się dzielnicą miasta Gorlice, pomimo, iż została założona wcześniej niż… Miasto, które ją wchłonęło.

Dlaczego to mnie spotkał ten wyjątkowy zaszczyt wyszukiwania gromadzenia i zapisywania materiałów do książki, z założenia historycznej? Nie jestem przecież historykiem z wykształcenia. Ba, w ogóle nie mam, w pojęciu prawnym, wykształcenia wyższego. Kto zatem powierzył mi tak trudną i odpowiedzialną misję?

Gdyby spróbować odpowiedzieć na te pytania to przypuszczam (i takiego trybu będę używał w tej książce), że to mnie właśnie wybrano na ową… Arkę przymierza między dawnymi a nowymi laty. W każdej społeczności ktoś taki jest, a przynajmniej być powinien, mimo, że sobie tego nie uzmysławiamy.

Przyjmuję więc ten dar i zaszczyt z pokorą, i będę się starał wypełnić tę misję jak tylko najlepiej potrafię.

Historyków z prawdziwego zdarzenia mamy niewątpliwie wielu. Ale nie wszyscy z nich mają potrzebę i możliwość pisania. Owi historycy, którzy takie walory posiadają zajmują się zazwyczaj miejscami i zdarzeniami z przeszłości, które są ważne i doniosłe z punktu widzenia historii.

A Siary? Czymże są owe Siary? Kto o nich słyszał? Kto wie, gdzie się znajdują? Czy odegrały jakąś rolę w teatrze zwanym historią?

Mam nadzieję, że, przynajmniej częściowo, na te pytania będę potrafił odpowiedzieć

 

Szczepan Mikruta